Kayıt Ol
e Ticaret Türkiye Türkiye'nin Online Ticari Ekosistemi.
Edremit Krfezi
Edremit Körfezi
Ege'de denize sıfır tatil 25 lira
İzmir'den başlayıp Balıkesir'in Edremit Körfezi'ni de içine alan Çanakkale'ye kadar uzanan kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridinde kurulan çadır kamp alanları, tatilini doğal ortamda geçirmek isteyenlerin gözde mekanları haline geldi.
YÜKSEK bütçeli tatile ya da tatil köylerine alternatif arayanların tercih ettiği çadır kamplar, uygun fiyatı, yeşil ve mavisiyle sunduğu eşsiz doğasıyla son yıllarda giderek daha fazla ilgi görüyor.

Ormanlık alandan deniz kıyısına uzanan noktalarda kurulan kampları, kimi tatilciler gecelik kimisi ise uzun süreli konaklama için tercih ediyor.

Tam bir aile ortamı ve komşuluk ilişkilerinin yaşandığı çadır kamp alanlarında tatil yapanlar, buralardaki ortak kullanım alanları mutfak, buzdolabı, bulaşık yıkama alanı, lavabo, duş ve plajlardan ücretsiz faydalanabiliyor.

İzmir'den Çanakkale'ye kadar uzanan Ege kıyılarındaki kamp alanlarına kendi çadırıyla gidenler, denizin kıyısında, ormanın içinde günlük şezlong kiralama bedeli olan 25 liraya çadır tatili yapabiliyor.

Egede denize sıfır tatil 25 lira
Kendi çadırı olmayanlar için 30 liradan başlayan ve kurulan alana, çadırın özelliklerine göre 90 liraya kadar çıkan bu alternatif tatili tercih edenler, deniz kıyısında dalgaların sesiyle uyuyor, sabahları ormanlık alanların içinden gelen kuş sesleriyle uyanıyor.

Etrafı tel örgülerle çevrili ve çoğunda güvenlik kamerası da bulunan çadır kamp alanlarına gelenler, kendi yemeklerini yapıyor, elektrik için günlük sadece 5 lira ek ücret ödüyor.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesi Ören Mahallesi sahilinde çadır kamp alanı işleten Filiz Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır işlettikleri alanın genellikle yerli turistlerce tercih edildiğini söyledi.

Egede denize sıfır tatil 25 lira
Çadır kampa gelenlerin sakin ortamları isteyenler olduğunu bildiren Altın, şöyle konuştu:

"Doygun bir yeşilin içinde mavi deniz, cıvıl cıvıl kuş sesleri, cırcır böceği ve deniz dalga sesleri eşliğinde kitap okumak için geliyor. Kampı belli bölgelere ayırdık ve her keseye uygun olacak şekilde fiyat kategorileri yaptık. Mesela denize sıfır olan bölüm var, orta bölüm var, garden bölümü var. Düşüncemiz kimseye pahalı gelmesin ve herkes burada tatil yapabilsin. Fiyatlara gelince iki kişi kendi çadırıyla gelirse 55 lira geceleme ücretidir. Bu rakam deniz kıyısından uzakta ormanın içinde fiyat. Bizim çadırlarımızda kalırsa, denize yakın olursa bu rakam iki kişi için çadırın boyutuna göre 70 ile 90 liraya çıkıyor."

İSTEYENE MANGALI YAKILIP VERİLİYOR

İzmir'in Foça ilçesi Sazlıca Koyu'nda çadır kamp alanı işleten Süleyman Şahin de 2000'li yıllardan beri turizm sektöründe hizmet verdiklerini söyledi.

Çadır kampa gelenlere temel ihtiyaçları olan duş, tuvalet, şezlong, şemsiye, buzdolabı, bulaşık yıkama alanlarını ücretsiz sunduklarını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Elektrik hizmeti de sunuyoruz ancak bütün kamp alanlarında olduğu gibi isteyenler günlüğü 5 lira ödüyor. Çok sıkı bir güvenliğimiz var. Arazinin bütün etrafı tellerle, kameralarla ve sensörlerle çevrili. Çadırını kendisi getirenler için 25 lira gibi çok küçük bir bedelimiz var. Denizin kıyısında ormanın içinde günlüğü 25 lira. Elektrik ile fiyat 30 lira. Diğer hizmetler, şezlong da dahil ücretsiz. Mutfak hizmeti de sunuyoruz. İsteyene mangalını yakıp veriyoruz. Bunlar ücretli. İsteyene yemek de yapıyoruz."

Tatilini çadır kamp alanında geçirmek üzere Foça'ya gelen İrfan Girenay, yaklaşık üç yıldır motosikleti ile seyahat ederek kamp yaptığını anlattı.

Bu zamana kadar Çanakkale'de, Kapadokya'da, İzmir'de, Marmaris'te kamp yaptıklarını dile getiren Girenay, "Buraya da yeni geldik. Çadır tatili daha huzur veriyor bize. Biz otellerde yataktan ziyade çadırda hem doğayla içi içe oluyor hem daha bakir yerleri keşfetmeye fırsat buluyoruz. Kız arkadaşımla bundan dolayı çadırda kalmayı tercih ediyoruz." diye konuştu.

Mustafa Hanedan da İstanbul'dan geldiklerini belirterek, "Antalya'ya kadar deniz kıyılarındaki çadır kamplarda konaklıyoruz. İnanılmaz keyifli bir tatil. Geziyoruz, yiyoruz, içiyoruz. Doğayla baş başa tatillerin en güzelini yapıyoruz." dedi.
Edremit Körfezi
Edremit Körfezi
Dünyaca ünlü sahilde tuhaf renk! Sebebini öğrenince çok şaşıracaksınız
Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki dünyaca ünlü Sarımsaklı sahilinde denizin kapkara bir renk alması yöre halkını endişelendirdi. Denizde görülen kirlilik, gözleri Sarımsaklı'da denize dökülen Nikita Deresi'ne çevirdi. Bölge halkı, son olarak 2013'te balık ölümleriyle gündeme gelen dereden denize akan zeytin karasuyu kaynağının tespit edilmesini istiyor.
Dünyaca ünlü sahilde tuhaf renk Sebebini öğrenince çok şaşıracaksınız

Ayvalık'ın Küçükköy Mahallesi Sarımsaklı mevkisinde yaşayan Adil Buluş (42), geçen günlerde teknesiyle balık tutmak üzere Sarımsaklı sahilinden denize açıldı. Denizin kapkara olduğunu fark eden Buluş, cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşıp, duruma tepki gösterdi. Yetkililerden kirliliğin nedenini tespit etmesini isteyen Adil Buluş, denizin kapkara bir renge dönüşmesi konusunda ise bölgedeki zeytinyağı fabrikası sahiplerini suçladı.

Dünyaca ünlü sahilde tuhaf renk Sebebini öğrenince çok şaşıracaksınız

’MANZARA KARŞISINDA ŞOKE OLDUM’

Denizin her yıl zeytin hasadı zamanı renginin simsiyah olduğunu belirten Adil Buluş, fabrika sahiplerine ve insanlara sesini duyurabilmek için böyle bir video çektiğini söyledi. Buluş, "Sarımsaklı’da kendime ait küçük bir tekne ile denize açılmak ve balık yakalamak istedim. O pislikte değil balık yakalamak, balığın yemi görmesi bile mümkün değildi. O gün deniz simsiyahtı. Bu belli bir alanda değil, Badavut'a kadar gidiyordu. İşletemiyorsan veya arıtmayı çalıştıramıyorsan o fabrikayı kapat. Biz mağdur oluyoruz. Bizim ekmek teknemiz deniz ve kumsal. Fabrika sahipleri kendi ceplerini dolduracak diye bizim ve çocuklarımızın geleceğiyle kimsenin oynamasına müsaade etmem. Kimse de müsaade etmesin" dedi.

Dünyaca ünlü sahilde tuhaf renk Sebebini öğrenince çok şaşıracaksınız

’TURİZME BALTA VURULUYOR’

Ayvalık Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Coşkun ise Nikita Deresi'ne direkt olarak fabrika veya zeytin sıkım yerlerinden zeytin karasuyu deşarj edilmesi nedeniyle kirliliğin oluştuğunu ve bunun büyük bir risk olduğunu söyledi. Çevre derneği olarak kirliliği yetkililere ihbar ettiklerini ifade eden Coşkun, bir an önce sorunun kaynağının tespit edilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyaca ünlü Sarımsaklı sahillerinde zeytin karasuyu yüzünden turizme balta vurulmaktadır. Karasuyu, döküldüğü denizi kirletiyor. Canlıların yok olmasına neden olabilecek bir kirlilik söz konusu. Çevre derneği olarak bu konunun takipçisi olacağız. Sarımsaklı'nın turizme çok büyük katkısı var. Burada yatırım yapan turizm şirketleri, bu görüntü sonrası insanları buraya nasıl davet edecek merak ediyoruz. Aynı zamanda bu bölgede yaşayan insanlar için sağlıklı bir ortam oluşturulmuyor ve deniz yok ediliyor. Bu karasu atıklarının bir an önce durdurulması gerekiyor. Nikita Deresi üzerindeki fabrikaların deşarj noktalarından örnekler alınarak, özellikle hafta sonları kontrol edilip bu deşarjın önüne geçilmesi gerekiyor. Bu bir hastalık nedenidir, çevre kirliliği felaketidir. Doğada bu şekilde yıkıcı kirletmelerin önüne geçmek zorundayız."

Dünyaca ünlü sahilde tuhaf renk Sebebini öğrenince çok şaşıracaksınız

5 YIL ÖNCE TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ YAŞANMIŞ

27 Eylül 2013'te toplu balık ölümlerinin yaşandığı Nikita deresinde arsenik miktarının çok yüksek çıkmasına rağmen, kirletici kaynaklar bir türlü tespit edilemiyor. Toplu balık olaylarının yaşandığı olay üzerine dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü, dere çevresinde 50ye yakın fabrika olduğunu belirterek, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün konuya el atması gerektiğini, bunun yerel ölçekli bir iş olmadığını söylemişti. Numunelerin gönderildiği İzmir Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'nden gelen raporda, dere suyunda 307 mg/l arsenik bulunduğu belirlenmişti.

Son olarak görülen kirliliğin ardından bir vatandaşın BİMER'e şikâyet dilekçesi yazdığı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, haftada bir rutin denetim yapılan bölgede 17 Ocak günü de bir denetim yapıldığı, zeytin sezonunun sonu olması nedeniyle kapalı olan fabrikalar dışında yaklaşık 10 fabrikada inceleme gerçekleştirildiği belirtildi. Bölgede aşırı yağışlara bağlı sel görüldüğü, Nikita Deresi'nin tabanında 10-20 yıldır biriken tortunun denize ulaştığı, yarım metreye ulaşan zeytin karasuyu posasına derede ve denizde rastlandığı bildirildi. Ancak kaçak deşarj ihbarları alınmasına karşın fabrikalardan herhangi bir kaçak deşarj tespit edilmediği öğrenildi.

Bu arada, DSİ 25. Bölge Müdürlüğü'nün Nikita Deresi ıslahını programa aldığı ve ıslah yapıldığı takdirde kaçak deşarj konusunun netlik kazanacağı belirtildi.
Edremit Körfezi
Edremit Körfezi
4 bifteğe 5 bin TL istediler... Bedeli ağır oldu

Venedik'te geçen hafta 4 Japon turiste 4 biftek, bir balık kızartması ve su için 1143 Euro hesap ödeten restorana 20 bin Euro ceza kesildi.
4 bifteğe 5 bin TL istediler... Bedeli ağır oldu

Osteria da Luca isimli restorana kesilen ceza doğrudan şişirilmiş hesap için değil, restoranla ilgili şikâyetin ardından yapılan teftişlerde belirlenen kural ihlalleri için verildi.

Venedik gazetesi La Nuova Venezia'nın haberine göre restoranın "yapısal ve gıda güvenliğiyle ilgili bazı kuralları ihlal ettiği" tespit edildi. Japon turistlerin 1143 Euro'luk hesabın yalnızca kredi kartı slip'ine sahip olması nedeniyle de ayrıca bir inceleme başlatıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre restoranın yasal bir gereklilik olmasına rağmen fatura kesmediği tespit edilirse vergi cezasına çarptırılması da söz konusu olacak.

'KAZIKLANAN' TURİSTLERE PARA İADESİ VE KONAKLAMA TEKLİFİ

Öte yandan daha önce de benzerleri yaşanan bu gibi olaylar nedeniyle Venedik kentinin imajının zarar görmesinden rahatsız olan Venedik Ticaret Odası, Japon turistlere paralarını iade etme sözü verdi.

Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada, "Venedik'in imajını kurtarmak adına ve bu Japon öğrenci grubundan özür dilemek için" ödedikleri hesap tutarının karşılanacağı belirtildi.

Venedik Oteller Birliği de Japon öğrencilere 2 gece kentteki lüks bir otelde ücretsiz konaklama teklif etti.

Geçen hafta cuma günü yaşanan olayın ardından Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro da bir açıklama yaparak, şikâyetin inceleneceğini ve doğrulanması haline "sorumluların cezalandırılması için mümkün olan her şeyin yapılacağını" söylemişti.
Edremit Körfezi
Bayağı Sallandık 16:49 12.02.2017
Edremit Körfezi
Tümünü Gör...