Kayıt Ol
e Ticaret Türkiye Türkiye'nin Online Ticari Ekosistemi.
Edremit Krfezi
Robot Kontrolü Doğrulama Kodu
Edremit Körfezi
Bayağı Sallandık 16:49 12.02.2017
Edremit Körfezi
Antiranik Ovagim
ALTINOLUK SUTÜVEN ŞELALESİ

Altınoluk - Edremit karayolunun 20. kilometresinden sola, dağa doğru Zeytinli Köyü sapağından giriyorsunuz ve köy çıkışındaki dar köprüden hemen sonra Beyoba köyüne ulaşıyorsunuz.

Beyoba köyünün girişinden sola inen toprak yolu izlerseniz 2 km sonra piknik alanına varabiliryorsunuz.

Piknik alanında birşeyler yiyip içebileceğiniz bir tesis var. Ama daha cazip olanı, şelaleden yukarı doğru dere boyu ilerlediğinizde yöresel yiyecekler ve mevsimine göre meyva sebze satan köylülere rastlayabiliyorsunuz.

Sutüven Şelalesi, Sarıkız yaylasından doğan, Kızılkeçeli çayı üzerinde. Şelalenin ismi Sutüven, tüvleyen yani sıçrayan su anlamına geliyor.
Antiranik Ovagim
BÖLGEDEKİ TERMAL KAPLICALAR

TERMAL KAYNAKLARIN ÖZELLİKLERİ

- Balıkesir ve ilçeleri, termal kaynak zenginliğinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal bileşimleri açısından ülkemizin üstün nitelikli şifalı sular arasında yer almaktadır.
- Doğal çıkışlı, suyu bol ve verimlidir.
- Eriyik ve mineral değerleri yüksek, kükürt radon ve tuz bakımından zengindirler.
- Sıcaklık değerleri bakımından farklı nitelik gösteren kaplıcalarımızın bir kısmı banyo tedavisine bir kısmı da içme kürlerine elverişlidir.
- Bir kısmı deniz kıyısında bir kısmı da çevresindeki yeşil doku özelliği ile dağlık ve ormanlık alanlarda av ve eko turizmine de elverişlidir.
- Kaynak kullanımı açısından çeşitlilik sağlarlar.
- Rekreasyon alanları ile dikkat çekerler.
Bu özellikleri ile Balıkesir bölgesindeki termal sularımız, çok geniş bir tedavi alanı yaratmaktadır. Bölgemizin uygun iklim koşulları ile de uzun bir kür mevsimi olanağı sunmaktadır.
--------------------------------------------------------------------------

TERMALİZM
Termal turizm; sağlığını koruma ve iyileştirme amacı ile belirli bir süre için yer değiştiren insanların doğal şifalı su kaynaklarına dayalı bir turistik tesise giderek balneoterapi(kaplıca suları ile yapılan kür) uygulaması, konaklama beslenme, dinlenme ve eğlenme gereksinmelerini karşılaması olayıdır.
Şifalı sular, içinde birtakım eriyik ve madenler bulunan tedavi amacıyla kullanılan doğal olarak yeryüzüne çıkan sıcak ya da soğuk sulardır. Doğal olarak çıkan şifalı sulardan açık olanlara çermik, etrafı çevrili olanlara ılıca, üstü kapalı olanlara kaplıca, soğuk şifalı suları ihtiva eden kaynaklara da içme adı verilmektedir.
Kaplıca ve içmelerden etkin bir fayda sağlamak içi 21 günlük bir kür programı önerilmektedir. 15 günden az 40 günden çok olmamalıdır. İdeal olanı ise tedavi müddetini kaplıca doktoru veya kaplıcaya gönderen doktorun ayarlamasıdır.
Romatizma nevralji ve diyabetli hastalar için yaz ayları; mide bağırsak, karaciğer ve sinir hastalıkları için ilkbahar ve sonbahar, kadın ve deri hastalıkları için her mevsim uygun olmaktadır.

A- ROMATİZMAL HASTALIKLAR


Uygulama Alanları:


Erkeklerde damar sertliğinde, kadınlarda şişmanlama eğilimlerinde, mafsal tutukluğu, ağrılar ve takatsizliklerde, kansızlık görülen anemik hastalıklarda,hareket sistemiyle ilgili ameliyat sonralarında ortaya çıkan ağrılı hastalıklarda,gut, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan romatizmalarda, iş kazalarında ortaya çıkan romatizmalarda, boyun ve bel ağrıları ile ilgili hastalıklarda,disk fıtığı ameliyatı olduktan sonraki ağrılarda, hareket güçlüğü bel ağrısı, ağrılı bel tutulmaları ve siyatik sinir ağrılarında uygulanmaktadır.
Kullanma şekilleri:
Banyo; özel ve genel havuzlarda yapılmaktadır. Radyoaktif ve oligametalik sıcak sular ağrılı hastalıklarda, tuzlu sıcak sular şişkinliklerin giderilmesinde, kükürtlü ve çamurlu sular intani romatizmal hastalıklarda, sabahleyin aç karnına günde birkaç kere tekrarlanmalıdır.
Duş;
Özellikle sodyum klorürlü ve sülfürlü sularla yapılmaktadır. Ilık duşlar sinir sistemi üzerinde, sıcak duşlar ise hem sinir sistemi hem de damarlar üzerinde etkili olmaktadır.
Çamur kürleri;
Maden suları ile yıllarca ıslanarak çamur haline gelmiş kaplıca toprağı o suyun içerdiği mineral maddelere doymuştur. Bu çamur, tedavi amacıyla tüm vücuda görülebilir. Dolayısıyla çamurda birikmiş olan kimyasal maddeler ciltte bulunan gözenekler yoluyla vücuda girerek dokulara ulaşırlar.

B- MİDE VE BAĞIRSAK HASTALIKLARI
Uygulama Alanları:
Yemeklerden sonraki ve sinirsel ishallerde, hazımsızlık ve diğer bağırsak şikâyetlerinde, şiddetli karın ağrılarında.
Kullanma şekilleri:
Şifalı sular kaynaktan uzaklaştıkça özelliklerini kaybettiklerinden asıl kaynaktan çıktığı gibi bekletilmeden içilmelidir. İçme işlemine az miktarda su ile başlanıp, daha sonra arttırılmakta ve kürün sonuna doğru tekrar azaltılarak kür tamamlanmaktadır. İçme yemeklerden önce aç karnına olmaktadır.

EDREMİT - GÜRE KAPLICALARI
-Termal Turizm Merkezi-

Konumu : Edremit’e 12 km. uzaklıktaki şirin beldesi Güre sınırları içinde Çanakkale karayolu üzerinde yer almaktadır.
Sıcaklık : 40-58 ºC
Kaplıcada Tedavi Olunan Hastalıklar:
Kaplıca suyu, fluorür içeren sodyumlu sülfatlı termal sular grubuna girmektedir. Su; kadın hastalıklarına, kronik iltihabi sendromlara, üst solunum yolları hastalıklarına, guatr, cilt hastalıkları, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları, karaciğer rahatsızlıkları ile hareket sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kardio-vasküler sistem, aterosklerotik damar, sinir sistemi hastalıkları, yaşlılık, sikluk bozukluğu, post travmatik lezyonlar ve postoperatif rehabilitasyon dönemlerine iyi gelmektedir.
Termal Turizm Merkezinde Bakanlığımızdan belgeli 5 yıldızlı otel mevcut olup, yine çevrede bulunan oteller konaklama ile sudan yararlanma imkânı sunmaktadır.
Bölge aynı zamanda dağ turizmi, eko turizmi ve kampçılık faaliyetleri için eşsiz güzelliklere sahiptir. Kazdağları 1993 yılında Milli Park ilan edilmiştir.

EDREMİT- BOSTANCI KÖYÜ KAPLICALARI

Konumu: Bostancı Köyü’nün sınırları içinde Edremit-Burhaniye karayolu üzerindedir.
Sıcaklık: 40-57 ºC
Kaplıcada Tedavi Olunan Hastalıklar:
Su, sodyum sülfatlı oligametalik gruptandır.
İçme suyu olarak; beslenmeye bağlı fluor noksanlığı, diş çürüğü proflaksisi..vb..
Banyo kürü olarak; hareket sistemi rahatsızlıkları, dejenaratif ve inflamatuar romatizmal hastalıklar, kardio vasküler sistem hastalıları, esansiyel hipertansiyon, sinir sistemi hastalıkları psikomatik hastalıklar, cilt hastalıkları, yaşlılık, siklus bozuklukları aterosklerotik damar hastalıkları…vb…
Bostancı köyü sınırları içerisinde, Bakanlığımızdan İşletme Belgeli 2 adet (Adramis ve Entur Otel 3 yıldızlı 215 yatak kapasiteli otel bulunmakta olup; Türk hamamı, saunası, açık ve kapalı yüzme havuzları ile güzellik ve spor merkezleri, günübirlik banyoları vb.. ile halkımıza hizmet vermektedir.

EDREMİT –DERMAN ILICASI

Kaplıca, Edremit- Burhaniye yol kavşağı üzerinde Akçay’a 12 km. Edremit’e 3 km uzaklıktadır. Sıcaklığı 48-58 ºC arasında değişmektedir. Suların romatizma, lumbago, filibit ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.


GÖNEN KAPLICALARI
-Termal Turizm Merkezi-

Konumu : Gönen’in şehir merkezinde bulunmaktadır.
Sıcaklık : 71-82 º C pH:7.26

Kaplıcada Tedavi Olunan Hastalıklar:

Kaplıca suları fluorür içeren sodyumlu sülfatlı klorürlü bikarbonatlı bir bileşime sahiptir. Kireçlenme, omurlar arası daralmalara bağlı sinir ve damar sıkışmaları, eklem romatizmalarının kronik dönemleri, ankilozan spondilit, adele romatizması, bel ve boyun fıtığı, bel kayması, kronik tendon, tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, sellülit, adele spazmları, bazı ortopedik hastalıklar, kırık sekeller, kontraktürler, bazı sinir felçlerinde ilk 3 haftadaki ilaç tedavisinin devamı olarak (örneğin; yüz felcinde) tünel sendromları denen bazı tür sinir sıkışmaları, bronşiyal astım, migren, alerjik sinüzit, küçük ölçülü böbrek taşı hastalığı, nikotin ve alkol tedavisi, gastrit ülser ve benzeri.....vb.
Gönen Kaplıcaları bünyesinde Bakanlığımız İşletme Belgeli 4 yıldızlı otel ve hemen yanında Belediye Belgeli 4 ayrı konaklama tesisi bulunmaktadır.
Antiranik Ovagim
Zeus Altarı

Antik dönemden kalma Zeus Altarı, Adatepe köyünün hemen girişinde yer alıyor. Gördüğüm en güzel Ege manzarasına sahip yerlerden birisine sahip. Yol kenarından çam ağaçlarının arasında, kozalak kokulu havasını içinize çekerek oraya yürümek yarım saat sürmüyor. Eski Yunanlılar, savaşlarda galip gelmek, kuraklıktan, hastalıktan kurtulmak, bereketli ürün almak, felaketlerden korunmak için burada tanrılara ve Zeus’a kurban verirlerdi. İlyada Destanı’nda ise Zeus ile Hera’nın aşkına da şahit olduğu anlatılıyor.
Antiranik Ovagim adlı kişiye ait benzer 3 paylaşım daha var.
Tümünü Gör...